تبلیغات
«حجاب راه خدا» - آیا بکار بردن لفظ "امام" برای مقام معظم رهبری جایز است؟
«حجاب راه خدا»
منوی اصلی
مطالب پیشین
همراه با قرآن
آیه قرآن تصادفی
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

گذشتگان (شهدا)کاشتند و ما خوردیم.ما بکاریم تا دیگران بخورند.
جستجو


تدبّر در قرآن
آیه قرآن
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
ذکر روزهای هفته مهدویت امام زمان (عج) آمار بازدید تماس با ما
ابر برچسب ها
دانلود نرم افزار کامپیوتر ,  اخراج یک کارمند به دلیل داشتن حجاب ,  از دست رفتن یک چشم نتیجه ی جلوگیری از ریختن آبروی دختر ,  حجاب از دیدگاه قیام عاشورا ,  حجاب ریشه در اصالت دارد ,  دانلود نرم افزار فوتوشاپcs6 ,  حجاب نزد ایرانیان استو بس ,  انسان هایی که مانند کبک سره خود را زیر برف کرده اند ,  بالا رفتن ارزش زن همراه با داشتن حجاب ,  حجاب از منظر مکتب عاشورا ,  دلیل اخراج کارمندی به بهانه داشتن حجاب ,  نتیجه از دست دادن چشم در امان ماندن دختری از دست هوس رانان ,  اخراج شدم به دلیل داشتن حجاب ,  اهدای یک چشم برای جلوگیری از ریختن آبروی یک دختر ,  ثمره قیام عاشورا استحاکم حجاب ,  دانلود نرم افزار رایت دیسکnero2014 ,  حجاب دلیل اخراجم بود ,  نجابت و پاک دامنی در ذات ایرانیان ,  مرد هایی مانند کبک ,  دانلود نرم افزار مدیریت دانلودIDM ,  اهدای یک چشم جهت حفظ آبروی یک دختر ,  عاشورا و حجاب ,  دانلود نرم افزار رایت سی دی ,  کبک هایی که سره خود را زیر برف کرده اند ,  آیا حجاب میتواند باعث اخراج یک کارمند باشد ,  حجاب پیام اصلی قیام عاشورا ,  برای امر به معروف اهدای یک چشم کافی است؟ ,  دانلود نرم افزار رایانه ,  حجاب میراث گذشتگان ,  دانلود نرم افزار طراحی , 
آیا بکار بردن لفظ "امام" برای مقام معظم رهبری جایز است؟اینکه برخی بکار بردن این لفظ را اشکال می کنند باید بدانند که در این روزها امام به معنای پیشوا است

علامه مصباح‌یزدی با اشاره به اطلاق لفظ «امام» به حضرت امام(ره)‌ و مقام معظم رهبری ادامه داد: اینکه برخی بکار بردن این لفظ را اشکال می کنند باید بدانند که در این روزها امام به معنای پیشوا است، یعنی کسی که متصدی هدایت و راهنمایی مردم است که از جمله موارد آن مانند امام جماعت، امام جمعه و ... است.

به ادامه مطلب بروید.     

باتشکراز:http://www.isarblog.blogfa.com   


آیا بکار بردن لفظ "امام" برای مقام معظم رهبری جایز است؟


اینکه برخی بکار بردن این لفظ را اشکال می کنند باید بدانند که در این روزها امام به معنای پیشوا است

به گزارش سرویس دین و اندیشه بی باک، استفاده از الفاظ و عبارات اغراق آمیز درباره رهبرمعظم انقلاب اسلامی بارها از سوی وی نهی شده است اما برخی در این میان دچار برداشت اشتباه از سخنان معظم له شدند و حتی بکار بردن لفظ " امام" برای ایشان و حضرت امام خمینی (ره) را نیز اغراق آمیز دانسته اند.

در همین راستا حضرت علامه مصباح یزدی در پاسخ به اشکال و برداشت غلط این صنف اظهار داشتند:  اینکه برخی بکار بردن این لفظ را اشکال می کنند باید بدانند که در این روزها امام به معنای پیشوا است، یعنی کسی که متصدی هدایت و راهنمایی مردم است که از جمله موارد آن مانند امام جماعت، امام جمعه و ... است.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد:‌ ما انسان ها وظیفه داریم نسبت به شخصیت و جایگاه ائمه اطهار آگاه شده و به آن‌ها معرفت یابیم.

 علامه محمد تقی مصباح یزدی در مراسم عزاداری حضرت جواد الائمه(ع) که در قم برگزار شد ضمن تسلیت سالروز شهادت این امام همام، معرفت یافتن به درگاه ائمه اطهار(ع) و شناخت شخصیت آن‌ها را ضروری عنوان کرد.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی با اشاره به اینکه امامت مسئله ای است که برای انسان ها کاملا مشخص نیست، اظهار داشت: آنچه که تشیع درباره امامت می گوید این است که افرادی که تعداد آن‌ها 12 نفر است، بعد از حضرت رسول اکرم(ص) عهده دار راهنمایی و هدایت جامعه و ادامه دهنده رسالت پیامبر(ص) هستند.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه امام مقامی است که براساس قرآن بالاتر از مقام رسالت و نبوت است، ادامه داد: بر اساس قرآن امامت مقامی است که خداوند آن را به ابراهیم خلیل (ع) و برخی دیگر از انبیای الهی عطا کرد و صبر و یقین را از ویژگی‌های آن ها برشمرد.

وی با بیان اینکه تعابیر مختلفی برای امامت وجود دارد، گفت: در لفظ، عرف عام و اصطلاح، معانی زیادی برای امام در نظر گرفته شده است که از جمله در لغت به معنای پیش‌رو، و در عرف به معنای انسان‌هایی است که پیشاپیش انسان‌های دیگر هستند و هدایت جامعه را عهده دارند.

علامه مصباح‌یزدی با اشاره به اطلاق لفظ «امام» به حضرت امام(ره)‌ و مقام معظم رهبری ادامه داد: اینکه برخی بکار بردن این لفظ را اشکال می کنند باید بدانند که در این روزها امام به معنای پیشوا است، یعنی کسی که متصدی هدایت و راهنمایی مردم است که از جمله موارد آن مانند امام جماعت، امام جمعه و ... است.

وی با تاکید بر اینکه لفظ «امام» به معنای امامان معصوم(ع) و جانشینان نبی اکرم به هیچ‌کس غیر از دوازده امام تعلق نمی گیرد، گفت: ائمه(ع) در کنار جانشینی پیامبر(ص) از امام به معنای واژه ای که برتر از نبوت و رسالت است نیز برخوردار هستند.

رییس موسسه امام خمینی ادامه داد: البته باید بدانیم که رسیدن به مقام امامت که برتر از جایگاه نبوت و رسالت است، مشروط به نبی بودن نیست، که دوازده مام و حضرت زهرا(س)‌ از جمله این‌ها هستند.

ما نمی توانیم شناخت کاملی درباره ائمه معصومین(ع)‌داشته باشیم

علامه مصباح‌یزدی با بیان اینکه ما نمی توانیم شناخت کاملی درباره ائمه معصومین(ع)‌داشته باشیم، ادامه داد: انسان در درک بسیاری از امور حسی خود نیز ناتوان است، حال درباره اموری فراطبیعی بسیار نقص دارد.

 وی در پایان ادامه داد: خداوند به ما انسان ها لطف کرده و ما را از حضور معصوم بهره مند ساخته، ما در برابر این مسئله، وظیفه داریم نسبت به شخصیت و جایگاه آن‌ها آگاه شده و به آن‌ها معرفت یابیم.