تبلیغات
«حجاب راه خدا» - دانستنیهای دفاع مقدس
«حجاب راه خدا»
منوی اصلی
مطالب پیشین
همراه با قرآن
آیه قرآن تصادفی
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

گذشتگان (شهدا)کاشتند و ما خوردیم.ما بکاریم تا دیگران بخورند.
جستجو


تدبّر در قرآن
آیه قرآن
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
ذکر روزهای هفته مهدویت امام زمان (عج) آمار بازدید تماس با ما
ابر برچسب ها
دانلود نرم افزار طراحی ,  دانلود نرم افزار کامپیوتر ,  حجاب از دیدگاه قیام عاشورا ,  دانلود نرم افزار رایت سی دی ,  حجاب دلیل اخراجم بود ,  اهدای یک چشم برای جلوگیری از ریختن آبروی یک دختر ,  حجاب پیام اصلی قیام عاشورا ,  اخراج شدم به دلیل داشتن حجاب ,  دلیل اخراج کارمندی به بهانه داشتن حجاب ,  دانلود نرم افزار فوتوشاپcs6 ,  دانلود نرم افزار مدیریت دانلودIDM ,  آیا حجاب میتواند باعث اخراج یک کارمند باشد ,  ثمره قیام عاشورا استحاکم حجاب ,  برای امر به معروف اهدای یک چشم کافی است؟ ,  اخراج یک کارمند به دلیل داشتن حجاب ,  اهدای یک چشم جهت حفظ آبروی یک دختر ,  حجاب از منظر مکتب عاشورا ,  کبک هایی که سره خود را زیر برف کرده اند ,  دانلود نرم افزار رایت دیسکnero2014 ,  بالا رفتن ارزش زن همراه با داشتن حجاب ,  حجاب ریشه در اصالت دارد ,  انسان هایی که مانند کبک سره خود را زیر برف کرده اند ,  نتیجه از دست دادن چشم در امان ماندن دختری از دست هوس رانان ,  مرد هایی مانند کبک ,  حجاب میراث گذشتگان ,  از دست رفتن یک چشم نتیجه ی جلوگیری از ریختن آبروی دختر ,  حجاب نزد ایرانیان استو بس ,  دانلود نرم افزار رایانه ,  عاشورا و حجاب ,  نجابت و پاک دامنی در ذات ایرانیان , 


مفقودالاثر

درطول 8 سال دفاع مقدس حدود 25 هزار نفر مفقودالاثر شدند كه تاكنون پیكر مطهر نزدیك به 20000 از آنها با عملیات تفحص پیدا شده است.

 

باتشکر از :holydefenc-co.blogfa.com

جانبازان

در طول دفاع مقدس 320 هزار نفر از قهرمانان رزمنده با درصد بالایی جانباز شدند.  در حال حاضر 100 هزار جانباز شیمیایی در كشور وجود دارد.  حدود 8 هزار جانباز نیز در شرایط بحرانی هستند. شهدا

شهدا

 تعداد كل شهدای جنگ ایران و عراق، طی آخرین آمار، 188 هزار و 15 نفر اعلام شده است.  در جنگ تحمیلی 172056 نفر در درگیری با دشمن و 15959 نفر در بمباران شهرها به شهادت رسیده‌اند.  در بین شهدای دفاع مقدس:  شهدای معلم، 3 هزار و 728 نفر شهدای دانش آموز، 36 هزار و 167 نفر شهدای روحانی، 2 هزار و 757 نفر بوده اند.  در دوران دفاع مقدس 48000 نفر از ارتشیان غیور ایران به شهادت رسیدند. 


دفاع مقدس و آمار

در كل دفاع مقدس 7 سال و 11 ماه، یا 2900 روز و به عبارتی دیگر 95 ماه طول كشید كه این مدت 2 برابر جنگ دو كره و دو برابر جنگ جهانی اول می‌باشد. 

مجموعاً در طول 8 سال دفاع مقدس 163 عملیات كوچك و بزرگ و به طور تقریبی هر 7 ماه یك عملیات علیه دشمن متجاوز انجام شده كه در این میان 19 عملیات بزرگ، 19 عملیات متوسط و 125 عملیات كوچك انجام شده است.شركای دزد، رفقای قافله

شوروی بزرگترین تأمین كننده نیازهای تسلیحاتی عراق بود

 

آمریكا بزرگترین متحد عراق بر علیه ایران بود.

آلمان بزرگترین كارخانه ساخت سلاح شیمیایی را در عراق ساخت.

فرانسه علاوه بر صدها هواپیما موشك و ... یك بمب اتمی به عراق برای حمله به ایران هدیه نمود.

ایتالیا چند میلیون مین ضد نفر به عراق فرستاد.

سوئیس كاربرد پروژه اورانیوم را در عراق آغاز كرد.

بلژیك قرارداد ساخت پایگاه نظامی در عراق به قیمت 830 میلیون دلار منعقد كرد.

برزیل قراردادی 10 ساله با عراق برای همكاری هسته‌ای امضاء كرد.

شیلی در ساخت بمب‌های خوشه‌ای به عراق كمك كرد.

اسپانیا سوئد ژاپن و آرژانتین كمك های نظامی متنوعی به عراق علیه ایران اعطا كردند.

اردن اولین كشوری بود كه به طور رسمی از عراق حمایت كرد و نیروی نظامی به عراق اعزام نمود.

كویت وام بلاعوض 15 میلیون دلاری به عراق در جنگ علیه ایران اعطا كرد و «جزیره بوبیان» كه جزو خاك این كشور می‌باشد را از آغاز تا پایان جنگ به عنوان پایگاه موشكی و باند پرواز هواپیماهای عراقی برای زدن كشتی‌ها و حتی موشك باران شهرهای ایران در اختیار عراق گذاشته بود.

مصر 3/5 میلیارد دلار موشك و تسلیحات به صورت رایگان برای عراق فرستاد.

عربستان اطلاعات محرمانه ایران را در اختیار عراق قرار می‌داد.

سودان صدها تن از سربازان ارتش خود را به جبهه های جنگ علیه ایران اعزام نمود.

سازمان ملل سكوت، مسامحه و تعلل در مقابل جنگ نابرابر عراق علیه ایران.


خواندنیها

روی تخته سیاه كلاس یكی از مدارس خرمشهر كه موشك خورده بود این جمله نوشته شده بود:  « اسلام درس اول و آخر شماست بچه ها »

در حالی كه خلبانان جوانمرد ایرانی از زدن یك پل كه ماشینی روی آن در حال عبور است اجتناب می‌كنند، خلبانان دشمن به مدارس كودكان كرمانشاه حمله كرده و تعداد زیادی از كودكان معصوم را به خاك و خون می كشند. 

شهید محمود كاوه (فرمانده لشكر ویژه شهدا) وقتی به كردستان رفت بعد از 2 هفته ضد انقلاب ها برای سرش 3 هزار تومان جایزه گذاشتند، 2 هفته بعد شد 15 هزار تومان، چند ماه گذشت در عملیات آزادسازی بوكان، قیمت سرش به 2 میلیون تومان رسید. 

سال 1361، قرار بود كنفرانس سران كشورهای غیر متعهد در بغداد برگزار شود.  اگر این كنفرانس برگزار می شد صدام به مدت 8 سال ریاست آن را به عهده می‌گرفت.  تنها راهی كه می شد از برگزاری كنفرانس جلوگیری كرد، ناامن نشان دادن بغداد بود كه صدام به امنیت آن خیلی افتخار می‌كرد. 

صبح روز 31 تیر ماه سال 1361، خلبان شجاع عباس دوران، كه عراق برای سرش جایزه گذاشته بود.  پس از بمباران پالایشگاه بغداد، هواپیمای خود را كه آتش گرفته بود به هتل محل برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها كوبید و بدین ترتیب با شهادت خود كاری كرد كه این اجلاس به علت فقدان امنیت در بغداد، برگزار نشود. پیكر پاك شهید دوران به همراه 570 شهید دیگر در دوم مرداد 1381 به خاك میهن بازگشت. 

بر روی یك دیوار مخروبه در سوسنگرد با خطی شتابزده این جمله نوشته شده بود.  صدای توپ و خمپاره همه جا را فرا گرفته و دشمن وارد شهر شده و تا چند لحظه دیگر همه ی ما شهید خواهیم شد.  برای ما شهدای گمنام فاتحه بخوانید. 

برای بچه هایی كه تازه رسیده بودند پی جا می گشتم یك پسر بچه را دیدم گفت:  با بچه های تهران آمده‌ام من رو جا گذاشتند و رفتند.  بچه بود و دست خالی و تنها، ولی معلوم بود كه نمی‌ترسد.  گفتم خوب اشكالی نداره تو هم بیا پیش ما.  بعدها فهمیدم (فهمیده) بود.  محمد حسین فهمیده

با اصابت ششمین موشك ایران به بغداد، صدام از بغداد گریخته و به شهر سامرا (یكی از چهار شهر امن) پناه می‌برد.  رادیو صوت الجماهیر در توجیه این فرار اعلام می كند صدام برای زیارت به این شهر سفر كرده است.  درحالی كه مردم با ایمان خرمشهر مشغول دفاع از شهر در مقابل دو لشكر عراق بودند، بنی صدر به وعده دادن اكتفا می‌كند. و وقتی نیروهای سپاه از او می خواهند كه برای پشتیبانی آنها فانتوم بفرستد می‌گوید:  «مگر فانتوم نقل و نبات است كه برایتان بفرستم»

ناهار اشرافی داشتیم (نان و ماست) سفره را انداخته و نیانداخته، دكتر چمران از راه رسید.  دعوتش كردیم بماند.  دست هایش را شست.  بر سر همان سفره نشست یكی پرسید:  پس این وزیر دفاع كه گفتن قراره بیاد چی شد؟ بقیه خندیدند...

رژیم عراق با تصرف شهر مهران، در اردیبهشت سال 65 جهانیان را به تماشای فتوحات خود فرا می‌خواند.  اما رزمندگان جشن و پایكوبی صدام را با بازپس‌گیری این شهر در عملیات كربلای یك در تاریخ دهم تیر ماه 65 به عزا مبدّل نمودند. 

در بهمن ماه سال 1365 در پی بمباران وحشیانه رژیم بعثی عراق به دو مدرسه در شهر میانه، 68 دختر بی‌گناه دانش آموز به شهادت رسیدند. 

به پاس فداكاری نیروی دریایی در عملیات مروارید (7/9/1359) و فتح اسكله البكر و حماسه آفرینی ناوچه پیكان و نابودی نیروی دریایی عراق، هفتم آذر به نام «روز نیروی دریایی» نام گذاری شده است. 

در عملیات كربلای یك وقتی یكی از عراقی ها خود را تسلیم كرد، گفت:  من شیعه هستم هنگام اعزام مادرم یك تكه پارچه ی سبز حرم امام حسین علیه السلام را به قصد تبرك به من داد و گفت اگر اسیر شدی این پارچه نزد ایرانی ها خیلی ارزشمند است بگو مال كربلاست.  با تو كاری نخواهند داشت. 

دوستم فریاد زد بیایید كمك سیب ها رو خالی كنید.  از لبنان فرستادند.  نمی دانستیم خنده كنیم یا گریه. حتی لبنانی ها هم برای ما كمك فرستاده بودند ولی از توپخانه خودمان كه بنی صدر گفته بود دارد می‌آید، خبری نبود. 

گروه توپخانه اعزامی از اصفهان، كه بنی صدر خائن روزهای اول جنگ وعده آمدن آن را داده بود پس از 36 روز (یك رو پس از سقوط خرمشهر) وارد منطقه شد. 

شهید صیاد شیرازی دو پایش از ساق شكسته بود و در آن سرما حاضر نشد یك مسكن به او بزنیم و حتی حاضر نشد جلوتر از دیگران او را معاینه كنیم. 

شهید دكتر رهنمون در جبهه ها خودش راننده آمبولانس معرفی كرده بود در حالی كه رئیس یك كارخانه بزرگ داروسازی بود. 

در بحبوحه جنگ شهرها در سال 1366، خلبانان غیور ایران هنگام بازگشت از بمباران شهر بغداد، موفق به ساقط كردن یك فروند میگ 23 دشمن شدند. 

پس از پرتاپ 9 موشك ایران به بغداد در سال 64، صدام حسین كه در جنگ شهرها به استیصال می‌افتد، كشورهای لیبی و سوریه را متهم به تحویل موشك به ایران می كند و آن ها را خائن به اعراب می نامد. 

پس از عزل بنی صدر، ظرف كمتر از یك سال، در چهار عملیات بزرگ ثامن الائمه ، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس، 57 درصد از سرزمین‌هایی كه در طول جنگ به اشغال دشمن درآمده بود، آزاد شد. 

در طول 8 سال دفاع مقدس بیش از 70 هزار نیروی عراقی در میدان های نبرد به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند كه تعداد زیادی از اتباع كشورهای مختلف از جمله (سودان، مصر، اردن، مراكش و ...) بین آنها بودند كه بصورت مزدور به كمك صدام آمده بودند. 

گروه تفحص در حین عملیات جست و جو در منطقه فكه به سیم های تلفنی رسیدند كه از خاك بیرون زده بود.  رد سیم ها را كه گرفتند رسیدند به یك دسته از شهدا كه دست و پایشان با همین سیم‌ها بسته شده بود، معلوم بود كه آنها را زنده به گور كرده‌اند. زیرا كسی دست كشته‌ای را نمی‌بندد. 


 سایر دانستنیها

جنگ ایران و عراق، در نوع خود از طولانی ترین جنگهای قرن بیستم است. 

كشور عراق ساحل كوچكی در حدود 45 كیلومتر در خلیج فارس دارد. 

رژیم عراق از ابتدا تا پایان جنگ به هیچ یك از سربازان خود، كارت پایان خدمت نداد. 

رژیم عراق در طول 8 سال دفاع مقدس، 242 بار از سلاح های شیمیایی علیه ایران استفاده كرده است. 

طبق اعلام سازمان حمایت از مجروحین سلاح شیمیایی مستقر در انگلیس، عراق اولین رژیمی است كه غیرنظامیان خود را با سلاح شیمیایی بمباران كرده است. 

دولت عراق، پس از جنگ تحمیلی اعتراف كرد:  6 هزار بمب شیمیایی علیه ایران، استفاده كرده است. 

در طول دفاع مقدس هیچ سرباز، افسر و رزمنده ایرانی (علی رقم قوانین جنگی) به علت فرار و ترك میدان نبرد مورد مواخذه جدی قرار نگرفت و در جبهه ایران از محاكمه و اعدام صحرایی خبری نبود. 

تاكنون بیش از 10 هزار عنوان كتاب درباره دفاع مقدس منتشر شده است. 

در طول 8 سال دفاع مقدس حتی یك وجب از خاك میهن اسلامی ایران به دست دشمن باقی نماند و این افتخار در تاریخ 400 سال گذشته ایران بی نظیر است. 

حدود 5000 نفر از اسرای عراقی به ایران پناهنده شده اند كه توسط صلیب سرخ ثبت نام و تعداد زیادی از آنها در ایران ازدواج كرده و تشكیل خانواده داده اند و تا قبل از سقوط صدام حاضر به بازگشت به كشورشان نبودند. 

طول مرز ایران و عراق 1336 كیلومتر است كه با در نظر گرفتن رودخانه ها و هور العظیم به 1591 كیلومتر می‌رسد.

سینمای جنگی ایران پس از شروع جنگ تحمیلی با فیلم «مرز» به كارگردانی جمشید حیدری شروع به كار كرد.  این فیلم در سال 1360 به عنوان تنها اثر جنگی به نمایش در آمد.


شهداء شرمنده ایم